گرگان نت GORGAN

کیسه های هوا چگونه کار می کنند؟

کیسه‌های هوا نوعی از سیستم امنیتی خودروها مثل کمربند ایمنی هستند که به منظور جلوگیری از برخورد سرنشینان با بخش‌های ثابت خودرو طراحی شده‌اند. کیسه‌های هوا معمولا در قسمت‌ فرمان، داشبورد، درها، سقف یا قسمت پشتی صند‌لی‌ها که دارای حسگر است، نصب می‌شوند تا آثار تصادف و ضربات را روی سرنشینان کم کنند.گرگان نت

كیسه هوای اتومبیل چگونه كار می كند ؟

 سطح ایمنی مورد انتظار از كیسه هوا، صرفاً برای عملكرد در تصادفات شدید و جلوگیری از بروز صدمات جانی جدی طراحی شده است. این سیستم به‌عنوان سیستمی كمكی برای كمربند ایمنی مطرح است. در عمل، هنگام حركت خودرو، اطلاعات مربوط به شتاب و سایر مؤلفه‌های فیزیكی از طریق یك سری حسگر دریافت شده و به واحد پردازش رفته و در صورت تشخیص تصادف سیگنالی به عمل كننده كیسه هوا فرستاده و به این ترتیب كیسه‌ها عمل می‌كند. كاری كه كیسه هوا باید انجام دهد این است كه سرعت حركت سرنشین ها را به هنگام ترمز كردن به صفر برساند بدون اینكه صدمه ای به افراد وارد شود . محدوده كاری كه كیسه هوا باید در آن عمل كند خیلی مهم است. كیسه هوا در فاصله بین سرنشین ( راننده ) و فرمان اتومبیل قرار می گیرد یا در جلوی داشبرد برای سرنشین كناری راننده . در این میان وجود حتی یك فضای كوچك ، و زمان بسیار ارزشمند است . تا بتواند نهایتا باعث نگهداری سرنشین ها به هنگام تصادف گردد.

 هر كیسه هوا شامل 3 بخش می باشد : 

1. خود كیسه هوا : این كیسه كه معمولاً از جنس الیاف پلی‌آمید ساخته می‌شود، باید به گونه‌ای طراحی شده باشد كه علاوه بر پوشش كامل ناحیه برخورد سر مسافر یا راننده، قابلیت‌های لازم در انبساط آنی را بدون ریسك تركیدگی داشته باشد


2. حسگر sensor: وسیله ای است كه در زمان لازم فرمان باد شدن كیسه هوا را می دهد . باد شدن كیسه هنگامی اتفاق می افتد كه  نیروی برخوردی معادل تصادف ماشین با  ساعت  16 تا 24 كیلومتر در ساعت  به یك دیوار آجری بوجود بیاید . در این حالت كلید مكانیكی  وجود دارد كه در اثر جابجایی جرم عمل كرده  اتصال الكتریكی را فعال می كند و به حسگر ها اطلاع می دهد كه تصادف اتفاق افتاده است

3شتاب سنج accelerometer: حسگر ها اطلاعات را دریافت كرده و یك شتاب سنج accelerometer در داخل یك تراشه كوچك را فعال می كند . در این حالت سیستم باد كننده كیسه هوا عمل می كند و  آزید سدیم sodium azide (NaN3)  با نیترات پتاسیم (KNO3)  واكنش انجام می دهد و بدین ترتیب گاز نیتروژن مورد نیاز برای باد كردن كیسه تولید می شود .سیستمی كه باعث باد شدن كیسه هوا می شود بی شباهت به سوخت جامدی كه در موشكهای فضایی شتاب اولیه را ایجاد می كند نیست . سیستم كیسه هوا باعث مشتعل شدن این سوخت جامد شده و با چنان سرعتی شروع به سوختن می كند كه مقدار زیادی گاز نیتروژن تولید می كند كه با آن بتوان كیسه هوا را باد كرد. سپس كیسه هوا از محلی كه ذخیره شده است به یكباره بیرون می پرد و این عمل با سرعتی حدود 322 كیلومتر در ساعت انجام می گیرد و لحظه ای بعد گاز از درون سوراخهای نازكی كه  در كیسه هوا وجود دارند ناپدید می گردد و خالی شدن كیسه  به شما این امكان را می دهد كه بتوانید حركت نمائید . باید به این نكته توجه داشته باشید كه تمام این مراحل در یك بیستم  تا یك پنجاهم (20/1 تا 50/1 ثانیه ) صورت می گیرد و این زمان برای جلوگیذری از حادثه كافی است .

 مواد پودر مانندی powdery substance  از كیسه هوا منتشر می شوند كه معمولا از جنس آرد ذرت یا آرد برنج و یا پودر تالك می باشند كه این مواد را سازندگان كیسه های هوا به منظور نرمی و داشتن قابلیت انعطاف و لغزنده بودن در هنگامیكه كه در محل خودش ذخیره شده است بكار می برند . 

توصیه های ایمنی  برای سرنشینان  خودروهایی که دارای کیسه هوا می باشند

:خطر کیسه هوا برای کودکان و نوزادان
ایمن‌ترین‌ جا برای کودکان 12 سال و پایین‌تر، صندلی عقب ماشین است. کیسه‌های هوا می‌توانند برای کودکان زیر 12 سال خطرناک باشند. از آنجایی که کیسه‌های هوای جانبی با سرعت بسیارزیاد پر از باد می‌شوند و این قدرت می‌تواند به شدت به کودکان زیر 12 سال صدمه برساند، اگر کودکی در قسمت جلوی خودرو و به طور ناصحیح روی صندلی کودک نشانده شود و به داشبورد نزدیک باشد، ممکن است در معرض صدمات جدی و مرگ باشد. نوزادان با صندلی کودک هرگز نباید در صندلی جلوی خودرو با کیسه‌های هوایی جانبی قرار داده شوند، چرا که ممکن است هنگام باد شدن سریع، کیسه‌ هوا باشدت زیاد به کودک برخورد کرده  و سبب صدمات جدی و حتی مرگ نوزاد شود. نوزادان زیر یک سال و با وزن 9 کیلوگرم که سر و گردن‌شان قادر به تحمل نیروی ناشی از کیسه‌ هوا و تصادف نیست، باید در صندلی کودک و در عقب خودرو قرار داده شوند. آنها همچنین در معرض خطر صدمه با کیسه‌های هوایی جانبی هستند. ایمنی کودکان کمتر از 12سال وقتی به طور صحیح در صندلی عقب می‌نشینند تا 29 درصد بیشتر می‏شود، حتی اگر ماشین کیسه هوا نداشته باشد.

اگر قدتان کوتاه است...
بسیاری از رانندگانی که توسط کیسه‌های هوا جان خود را از دست می‌دهند، افراد کوتاه‌‌ قد و دارای جثه کوچک هستند. بستن کمربند ایمنی و قرار دادن صندلی بسیار نزدیک به فرمان سبب بروز خطرات بیشتر و صدمات با کیسه هوایی می‌شود. اگر قدتان کوتاه است، تا جایی که ممکن است از فرمان دورشوید.

اگر سن‌تان بالاست...
افراد سالمند هم نظیر سایر سرنشینان خودرو که در جلو می‌نشینند، باید به‌طور صحیح در صندلی بنشینند و تا جایی که ممکن است صندلی جلو را عقب ببرند.

اگر باردارید...
خانم‌های باردار هنگام نشستن در خودرو باید کمربند ایمنی خود را ببندند ویک بخش کمربند باید در زیر شکم آنها قرار بگیرد. زنان باردار باید مراقب باشند که هرگز کمربند را بالا یا روی شکم خود قرار ندهند. کمربند را از روی ران‌ها و لگن و زیر شکم عبور داده و از روی شانه و بین دو سینه و گردن عبور دهند. وجود کیسه‌های هوای جلو و جانبی بهترین ایمنی را برای زنان باردار ایجاد می‌کند اما در هر حال زنان هم باید مانند سایر افراد احتیاط کنند. باید در وضعیت صحیح روی صندلی بنشینند و تا جایی که امکان دارد صندلی را عقب ببرند و مطمئن شوند که کمربند کاملا در هر جا و مکان محکم بسته شده است.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات