گرگان نت GORGAN

کتاب صوتی دزده و مرغ فلفلی

http://gorganet.persiangig.com/baby/ketab-morgh.gif
اکثر ما با کتاب های زمان کودکی خود زندگی کرده ایم وبخشی از خاطرات ماندگار و شیرین گذشته های نه چندان دور ما را تشکیل میدهند ، کتاب هایی که هنوز هم به خوبی بخشی از یادمانده های ما را به خود اختصاص داده اند ، نوار قصه هایی که هنوز هم با شنیدن بخشی از آنها ناخود آگاه زیر لب زمزمه میکنیم و ایام خوش گذشته برایمان تداعی میشوند.
منوچهر احترامی را بیشتر ما از بابت قصه‌هایی که برای کودکان نوشته می‌شناسیم. و شناخته‌ترین از همۀ آنچه که نوشته شاید «حسنی نگو یه دسته گل» با مطلع معروف و آشنای: «توی ده شلمرود ـ حسنی تک و تنها بود»، و باز با همین زمینه و زبان، قصه‌های: «حسنی ما یه بره داشت»، «تخم‌مرغ و فرفری» و «دزده و مرغ فلفلی».


منوچهر احترامی متولد سال 1320 است. رشتۀ ادبی را در مدرسۀ دارالفنون خوانده، رشتۀ حقوق را در دانشکدۀ حقوق، رشتۀ قضایی را در دانشگاه تهران، و حالا بازنشستۀ سازمان مرکز آمار ایران است.اولین مطلب طنزی که برای مجلۀ توفیق می‌فرستد، چاپ می‌شود. شانزده، هفده سالش بوده. و بعد در تهران‌مصور و فردوسی و گل‌آقا و مدتی هم در رادیو ـ تلویزیون و برنامه‌های صبج جمعه، و شما و رادیو.

کیومرث صابری (گل‌آقا)، گویا جایی نوشته که: به نثر و شعر او رشک می‌برم. و ابوالفضل زرویی نصرآباد، قصاید او را به‌قوت قصاید کلاسیک ایران و طنزش را از بهترین و ماندگارترین نوشته‌ها می‌داند.

منوچهر احترامی را بیشتر ما از بابت قصه‌هایی که برای کودکان نوشته می‌شناسیم. و شناخته‌ترین از همۀ آنچه که نوشته شاید «حسنی نگو یه دسته گل» با مطلع معروف و آشنای: «توی ده شلمرود ـ حسنی تک و تنها بود»، و باز با همین زمینه و زبان، قصه‌های: «حسنی ما یه بره داشت»، «تخم‌مرغ و فرفری» و «
دزده و مرغ فلفلی».

خود او در بارۀ نوشتن برای کودکان می‌گوید: «نوشتن برای كودكان آسان نیست. باید كوتاه باشد و هیچ كلمه و توضیح اضافه نیاز ندارد. ظرفیت زبان بچه هم محدود است. شما باید با تعداد محدودی از لغات، فكر را به بچه‌ انتقال دهید. این كار تجربه می‌خواهد. زیاد دنبال كار برای كودكان نبودم. خیلی تفننی كار می‌كردم. سال‌های شصت و شصت و یك كار برای كودكان رونق داشت. در آن زمان فعالیت در عرصه كودكان به دلایلی راحت بود. راحت‌ترین چیزی كه بچه‌ها به آن دسترسی داشتند كتاب بود. تولید كتاب از اسباب‌بازی راحت‌تر و ارزان‌تر بود. من هم در این خیل آدم‌هایی كه به سراغ كار كودكان رفتند به این كار روی آوردم. دوستان ما انتشاراتی راه‌ انداختند و گفتند برای ما كتاب تولید كن ما هم كردیم.»

آنچه که در اینجا خواهید شنید، اولین کار در حوزۀ قصۀ کودکان است، که از طرف «گروه کتاب گویا» در «کانون فرهنگی اکسریون»، و شامل اجرای رادیویی داستان «دزده و مرغ فلفلی» نوشتۀ «منوچهر احترامی» می‌شود.

راویت این قصۀ شنیدنی را از زبان «پروین»، و اجرای نقش فلفلی را در این داستان، با صدای «شهرام ایرج‌نیا» خواهید شنید. امور مربوط به ضبط، تدوین و صدا گذاری این اجرا، در استودیوی مستقل کانون فرهنگی اکسریون انجام گرفته است.
 

* * *

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic